23.04.2018 | 11:35
Opracowanie:
Olimpia Widowska-Wielandt
Budynki, których ruiny odkryto w dawnej stolicy Japonii, mogły należeć do jednej z córek cesarza Sagi.
Pozostałości dwóch budynków, które odkopano w dzielnicy Nakagyō w Kioto, najprawdopodobniej pochodzą z IX wieku. Ruiny odkryto podczas prac na terenie należącym do Shimadzu Corp., firmy specjalizującej się w produkcji m.in. urządzeń pomiarowych i do diagnostyki medycznej.
Jak poinformował jeden z badaczy Instytutu Badań Archeologicznych w Kioto, oprócz budynków znaleziono również płytę ceramiczną ze znakiem kanji odczytywanym jako „sai”, co może wskazywać na to, że mieściła się tu rezydencja księżniczki tytułowanej Saiō. Saiō, określana także mianem Saiku, pochodziła z rodziny cesarskiej i służyła jako kapłanka w chramie Ise Jingū w Ise (prefektura Mie), jednym z najważniejszych miejsc kultu shintō. W epoce Heian (794–1185) także w chramach Kamo (Shimogamo i Kamigamo) w Kioto służyła kapłanka Saiō, zwana tutaj Saiin. Do tej funkcji również wybierano księżniczkę z rodziny cesarskiej. Saiin, a dokładniej dziewczynę odgrywającą jej rolę, można obecnie zobaczyć podczas festiwalu Aoi Matsuri, odbywającego się 15 maja każdego roku w Kioto. Część uroczystości tego wydarzenia ma miejsce w chramach Kamo, które istnieją do dziś i wpisane są na listę UNESCO.
Dziewczyna odgrywająca rolę Saiō; źródło: Wikipedia
Odkryte w Kioto ruiny mogły być kiedyś jednymi z największych rezydencji arystokratów. Pierwszy z budynków zajmuje teren o wymiarach 21 metrów na 9 metrów, a drugi – 14 metrów na 8,5 metra. Shuji Yoshino, profesor historii starożytnej na Kyoto Sangyo University, uważa, że mogły one należeć do jednej z córek cesarza Sagi: Hitoko, służącej w Ise Jingū, lub pierwszej Saiō w Kamigamo – Uchiko.
ŹRÓDŁA
The Asahi ShimbunStrona Shimadzu Corp.
Green Shinto
Japan Guide (I)
Japan Guide (II)